BUHE I KRPELJI
Gotovo sve životinje imaju problema sa buhama, osim onih koje žive na visokim nadmorskim visinama. Buhe skaču s jedne životinjice na drugu, a hrane se krvlju domaćina na kojem se nalaze. Odrasle buhe mogu preživjeti i do 2 mjeseca ne nalazeći se na domaćinu. Kod velikog broja pasa i mačaka buhe dovode do svrbeži srednjeg intenziteta koji je podnošljiv. Velika infestacija ovim parazitima može, posebno kod štenadi i mačića, dovesti i do ozbiljnog poremećaja kao što je anemija. Osim što izazivaju svrbež one sudjeluju u razvojnom ciklusu trakavice.
Kod osjetljivih pasa i mačaka dolazi do pojave alergijske reakcije na ujed buhe, odnosno na proteine koji se nalaze u pljuvački buhe. Kao posljedica ove alergije, kod osjetljivih pasa i mačaka dolazi do znatno ozbiljnijih poremećaja i oštećenja dlake i kože. Psi i mačke kod kojih je vidljivo postojanje alergijskog dermatitisa zahtjevaju poseban tretman liječenja pod kontrolom veterinara. Alergijski dermatitis prouzrokovan ujedom buhe najčešće se javlja kod životinja starosti između 3 i 5 godina, međutim bolest se može javiti kod životinja bilo koje druge starosti, jedino je izuzetno rijetka pojava kod životinja mlađih od 6 mjeseci. Ako vlasnik životinje ne reagira na vrijeme, oboljeloj životinji može ispasti dlaka duž čitavih leđa. Leđa mogu biti prekrivena ranama i krastama. Vrlo često dolazi i do sekundarnih bakterijskih infekcija. Vlasnici često ovakav izgled psa ili mačke prepisuju nekim drugim oboljenjima, npr. šugi, jer im izgleda nemoguće da običan ujed buhe može dovesti do tako ozbiljnog oboljenja.
Veliki broj insekata i pauka koji žive u okruženju pasa i mačaka mogu također uzrokovati alergijske reakcije. Insekti i pauci proizvode brojne supstance koje mogu biti alergeni za pse i mačke. Alergenske supstance mogu biti prisutne u pljuvački, izmetu ili vanjskom skeletu insekata i pauka. Alergeni iz insekata i pauka dospjevaju u životinju ili putem ujeda insekata ili ih životinja udahne ili proguta. Prvi simptomi su obično svrbež, a zatim dolazi do pojave crvenila i malih uzdignuća na koži. Promjene su najčešće na želucu, unutrašnjoj strani nogu, na glavi, donjim dijelovima ekstremiteta i na vrhovima ušnih školjki. Dijagnoza se postavlja na osnovu fizičkog pregleda životinje. Postoje razni testovi koje veterinar može izvršiti u cilju utvrđivanja uzročnika problema kada se uzročnik problema ne može utvrditi fizičkim pregledom.
Buhe odlažu svoja jajašca u krpama na kojima životinjica spava pa se iz tih jajašca mogu nakon 3 tjedna izleći mlade buhe. Da se to ne bi dogodilo, potrebno je redovito mijenjati krpe na kojima životinjica spava i održavati higijenu pseće kućice (naprašivanjem kućice ili plamenom iz ručnog plamenika, kao što to rade pčelari). Da bi Vaši psi i mačke bili slobodni od buha, potrebno im je staviti ampulu protiv buha i krpelja, ili ogrlicu (ampule su djelotvornije od ogrlica). U veterinarskim apotekama i ambulantama možete kupiti ampule francuskog proizvođača FRONTLINE ili ADVANTIX za pse odnosno ADVANTAGE za mace koje proizvodi njemački Bayer (koje su znatno jeftinije, štite životinjicu od krpelja, buha i komaraca).Temeljito čitajte upute, pazite kako nanosite preparat iz ampule na tijelo životinjice da ga životinjica ne bi mogla konzumirati. Mačke znaju biti osjetljive na te preparate (postaju bezvoljne i nemaju apetit), pa ako imate sasvim malu životinjicu, obavezno se prije posavjetujte s veterinarom. Ima sapuna koji su vrlo djelotvorni u uništavanju vanjskih parazita (buha). Zbog toga što su mačke osjetljive na katranske preparate, kod njih treba upotrebljavati insekticide izrađene na prirodnoj bazi odnosno na bazi BUHAČA (Flores Pyrethri), jer buhač je neotrovan za mačke. Promjene na koži treba liječiti samo prema savjetima veterinara.
PRVI BIOLOŠKI, POTPUNO PRIRODAN VIŠENAMJENSKI PROIZVOD ZA ZAŠTITU SVIH KUĆNIH LJUBIMACA OD VANJSKIH NAMETNIKA kao što su buhe, uši, krpelji, njihovih larvi i jajašca, proizvodi firma CANINA pod nazivom PETVITAL (BIO-INSECT SHOCKER, BIO-OGRLICA, TEKUĆINA ZA OBNOVU OGRLICE, VERMINEX KAPI), a možete ga kupiti u svim boljim pet-shopovima. Uništava nametnike kroz samo par sati, u potpunosti je neškodljiv za kućne ljubimce čak i prilikom stalne upotrebe, ugodnog je mirisa i ne ostavlja nikakve tragove. Navedena firma proizvodi i biološko sredstvo tj. sprej za dezinfekciju inventara i prostora u kojem borave životinje, razne vitaminske tablete za pse i mačke, mlijeko za štenad i mačiće, te razne proizvode za njegu. U Hrvatskoj proizvode distribuira firma DJD Zagreb d.o.o. (Tel. 01/62-55-970, fax: 01/62-55-972). Više informacija na
http://www.canina.deKrpelji su najneugodniji nametnici jer oni često mogu naškoditi svome nosiocu ne samo sisanjem krvi nego i prijenosom izuzetno opasne bolesti. Oni se javljaju već u rano proljeće, ima ih svugdje gdje je zelenilo, a pogotovo u raznim šikarama (na neobrađenim i zapuštenim poljima i livadama, u šumi). Ako životinjicu napadne bolesni krpelj, on joj može prenjeti krvnu bolesti pod imenom piroplazma. PIROPLAZMA uzrokuje slabokrvnost zbog razaranja crvenih krvnih zrnaca. Oboljela životinjica ima visoku temperaturu, bezvoljna je i ništa ne jede, samo pije vodu, moguća je i pojava povraćanja. Kasnije se javlja anemija, žutica i pojava krvi u mokraći. Bolest treba što prije liječiti, jer u protivnom životinjica može uginuti.
VAĐENJE KRPELJA:
Krpelje je najbolje vaditi pincetom. Najprije treba krpelj dobro natopiti alkoholom ili rakijom ili bijelim uljem i ostaviti da djeluje na životinjici najmanje 5 minuta. Ako se nakon tog vremena nije dovoljno otpustio, potrebno ga je još jednom natopiti i ostaviti da djeluje još 5-10 minuta. Zatim treba uzeti pincetu i uhvatiti krpelja što bliže koži te ga pažljivo okrenuti u smjeru suprotnom od kazaljke na satu i pažljivo izvući. Ako vidite da je još neki dio krpelja ostao u koži životinjice, pokušajte i to izvući iz kože. Ako ne možete onda još jedanput ili dvaput dobro natopite to mjesto alkoholom ili rakijom, a zatim bijelim uljem (kako bi se krpelj koji se još nalazi u koži životinjice ugušio). U pet-shopovim možete kupiti sredstvo za lakše vađenje krpelja.
OPASNOSTI OD SREDSTAVA PROTIV BUHA I KRPELJA
Lijekovi za pse nikako se ne bi smjeli miješati sa lijekovima za mačke. Kontrola za lijekove životinja iznijela je izvještaj o tisućama slučajeva kada vlasnici mačaka na njima koriste sredstva protiv buha i krpelja za pse. Ta sredstva su za mačke smrtonosna, njihov metabolizam ga ne može prenijeti kroz tijelo, od toga im postaje zlo i dovodi do smrti životinje. Otrovana će mačka sliniti, drhtati ili imati tekuću stolicu. Neki slučajevi su blagi, ali simptomi se ne pojavljuju odmah. Ključ je u prevenciji, u temeljitom čitanju uputa za korištenje.
Pazite, da sredstvo koje kupujete svojoj maci, bude namijenjeno upravo njoj, te da je u pravoj dozi. Ako imate sasvim malu životinjicu, najbolje je da se prije stavljanja bilo kakvog sredstva posavjetujete sa svojim veterinarom. Štenad se može tretirati nakon napunjenih 7 tjedana života, a mačiće je potrebno okupati ili im staviti nekakvo sredstvo na biljnoj bazi (najbolje je posavjetovati se sa veterinarom).
PAZITE DA SU PROIZVODI ZA PSE I MAČKE RAZDVOJENI.
NIKADA NEMOJTE ŽIVOTINJICE POSIPAVATI NEOPITROIDOM JER SU BUHE OTPORNE NA NJEGA, A ON JE IZUZETNO OTROVAN ZA SVE KUĆNE LJUBIMCE.